+90 312 354 90 60

Elektronik Subap Koruma Hakkında

EVC (Electronic Valve Care), subap(valf) koruma sistemi; LPG ya da CNG dönüşümü yapılmış araçların subaplarında oluşması muhtemel aşınmaları, aşırı ısı kaynaklı yıpranmaların etkisini azaltan elektronik kontrollü bir katkı dozajlama sistemidir.

EVC Cihazı, aracın devir ve enjeksiyon zamanına göre çalışır. Uygun miktarda sıvı göndererek en verimli korumayı sağlar. Dağıtıcı seti ile her silindire eşit miktarda sıvvı gönderir.

EVC Sistemi, Alman LIQUI MOLY, firmasının LPG ve CNG li araçların subaplarını korumak için özel olarak ürettiği sıvıyı kullanır.

1- SUBAP YAĞLAMA SİSTEMİ NEDİR?

Subap yağlama olarak adlandırılan sistemler ikiye ayırlır.

1- Elektronik yağlama

2- Manuel yağlama.

Öncelikle şunu belirtmek lazım . Aracınızda manuel yağlama sistemi ve sıradan yağlar kullanmayın. Motora büyük zararler verebilirsiniz . Çünkü yanma odasına kontrolsüz yağ göndermek bir felakettir. Aracınıza bu zararı vermeyin ve manuel yağlama sistemi kullanmayın. Bu bizim önerimizdir.

Elektronik yağlama sistemleri manuellere göre daha güvenlidir. Ancak çok iyi bir yazılımla çalışmaları gerekir. Ayrıca içeriği belli olmayan bir yağ gönderiyorlarsa ve ne işe yaradığını tam olarak izah etmiyorlarsa manuel sistemlerden bir farkları kalmaz. İyi bir elektronik yağlama sistemi hem doğru dozajlama yapmalı hem de gönderilen yağın ne işe yaradığını ispat edebilmelidir.

Gerek manuel ve gerekse elektronik yağlama sistemlerinin içerisinde hem doğru dozajlama yapan hem de kullanılan yağın ne işe yaradığını testlerle ve labaratuvar sonuçları ile anlatabilen bir sistem yoktur.

2- EVC SUBAP KORUMA CİHAZI NEDİR?

EVC subap koruma cihazıdır. EVC sisteminde kullanılan sıvı LIQUI MOLY markası tarafından üretilmiştir.

EVC sistemi gerek cihazı ve gerekse LIQUI MOLY sıvısı ile teknolojik bir üründür. Cihaz sıvıyı kontrollü olarak gönderir. Sıvı da yanma odasında subapları ve subap yuvalarını, tüm yanma odasını , piston üst noktalarını , gömlek yuvalarını korumaya alır. ısıyı düşürür. Parçaların kullanım ömrünü uzatır. Aşınmaları çok geciktirir. Aracın performanslı çalışmasına neden olduğu için ekstra yakıt tasarrufu da sağlanır.

Özellikle subapları zayıf araçlar EVC subap koruma cihazını ve sıvısını mutlaka kullanmalıdır.

EVC sistemini ve sıvısını tüm LPG li araçlar rahatlıkla kullanabilir. Subapları zayıf olmayan çelik subaplı araçlar da EVC kullanmalıdır .

TSI, GDİ gibi araçlarda  DUAL yakıt sistemi dediğimiz hem benzin hem LPG nin karışık yakıldığında EVC ve sıvısı  kullanabilir.

3- SUBAP KORUMA LPG’Lİ ARAÇLARDA BİR İHTİYAÇ MI?

Özellikle magnezyum alaşımlı, nisapeten zayıf subaplarda LPG kullanımı ile zaman içerisinde ciddi yıpranmalar oluşur. LPG kullanan tüm araçlarda doğru bir dozajlama cihazı ile ne işe yaradığı belli olan kaliteli bir sıvı kullanılmasında fayda vardır. Bu sayede subaplar korunur. Çünkü LPG ile benzin in yanma şiddeti aynı olmadığı için yanma odasında daha yüksek bir ısı oluşur. Kullanılan sistem bu ısıdan  subapları koruyabiliyorsa fayda sağlanır. Ancak yağlama adı altında kullanılan ve özellikle sıvısının içeriğinin ne olduğu belli olmayan sistemler fayda yerine zarar verebilir. Ayrıca sıvının elektronik kontrol ünitesi ile gerekli olduğu kadar iletilmesi gerçek faydayı sağlayacaktır.

4- YAĞ ARACA ZARAR VERİR Mİ?

EVC LIQUI MOLY subap koruma sıvısı kullanır. Bu sıvı aracınıza asla zarar vermez

5- SİSTEM Mİ SIVI MI ÖNEMLİ?

Subap koruma cihazı elektronik uygun dozajlama yapabilmeli. Cihazın gönderdiği sıvı ise ne işe yaradığını ispat edebilmeli. EVC bu ikisini de yapabilir.

6- SIVILARIN KULLANIM KİLOMETRESİ.

Ortalama 400-500 ml 5- 10 bin km kullanılması gerekir. Bu da ancak elektronik sistemler ile mümkündür.

7- SUBAP SIVISI BİTERSE NE OLUR?

Subap sıvısı biterse EVC sistemi çalışmayı durdurur. Araç içerisindeki LED göstergesi kırmızıya döner. Tekrar yağ eklendiğinde LED göstergesi yeşile dönecek, cihaz çalışmaya devam edecektir.